Alapítók
Az oldal alapítói olyan egészségügyi dolgozók (orvos, mentőtiszt) és pedagógusok, akik évtizedek óta azon munkálkodnak, hogy ráébresszék az embereket az egészségvédelem fontosságára, hogy ezáltal életminőség-javulást érjenek el.
Tevékenységeink az egészségfejlesztés és egészségvédelem valamennyi területét érintik. Az oktatás mellett rendezvényszervezés (versenyek, egészségnapok) és egészségtervek készítése a leggyakoribb feladatunk. Szakértői csoportunk részt vesz szakanyagok elkészítésében, illetve lektorálásában, továbbá tudományos publikációk és könyvek fűződnek nevükhöz. Szoros kapcsolatot ápolunk nem csak a hazai társszervekkel és oktatási intézményekkel, hanem a határon túliakkal is szerte a világon. Részt vettünk több hazai és nemzetközi felmérés kidolgozásában, illetve elemzésében.
Mind az egészségügy, mind az oktatás területén nyomon követjük és továbbadjuk a legújabb eredményeket, módszereket. Mindig figyelembe vesszük az életkori, társadalmi és egyéb helyi viszonyokat. Ennek köszönhetően az óvodától és közoktatástól kezdve az egyetemeken és kutatóintézeteken át képzéseinkkel jelen vagyunk a munkahelyeken, a szabadidőközpontokban, sportlétesítményekben, de az egészségügyi intézményekben is.
Jelentős szerepet vállaltunk az elsősegélynyújtás Nemzeti alaptantervbe történő beépítésében, megalapítottuk az elsősegélyoktató pedagógusok képzési rendszerét, létrehoztuk a hátrányos helyzetű kistérségek és intézmények támogatói rendszerét, ezáltal kedvezményes vagy ingyenes pedagógusképzéseket, iskolai/intézményi elsősegélyoktatásokat végzünk.
Céljaink
Társadalmi
- elsősegélyismeretek népszerűsítése saját honlapunkon és youtube cstornánkon
- képzések laikusok számára
- az elsősegélynyújtás fontosságának népszerűsítése rendezvényeken, médiában
- tudástesztek összeállítása
- filmek készítése
Oktatási
- aktív részvétel az elsősegélyoktatásban
- kiemelt terület az elsősegélynyújtást oktató pedagógusok képzése
- a baleseti-szimulációs oktatás jelentőségének hangsúlyozása
- iskolai tantervek, óratervek készítése
- iskolai tankönyvek, munkatankönyvek, segédanyagok fejlesztése
- módszertani segédanyagok oktatóknak, pedagógusoknak
- versenyszervezés
- hátrányos helyzetű kistérségek oktatási támogatása
Szakmai
- szakanyagok publikálása
- felmérések készítése és elemzés
- hazai és nemzetközi szervezetekkel kapcsolattartás, együttműködés
Célközönség
Az elsosegely.hu célközönsége a teljes lakosság, ezen belül kiemelt szerephez jutnak az elsősegélyoktatásban tevékenykedő pedagógusok és egészségügyi dolgozók. Háttér anyagokat szolgáltatunk társintézményeknek, továbbá a hazai felnőtt lakosságnak. Prioritást élvez a serdülő és fiatalkorúak felvilágosítása, azon belül is az elsősegélyismeretek megalapozása, melynek egyik részterülete a jogosítvány megszerzéséhez kapcsolódó közúti elsősegély vizsgára történő felkészítés.
Mielőtt egy cikket elolvasna
A laikus elsősegélynyújtás egy dinamikusan fejlődő tudomány, ahol az új irányelvek elfogadásakor fontos szempontként szerepel a szakmai tapasztalatok, a statisztikai tanulságok és a segélynyújtó eszközök fejlődése mellett a minél egyszerűbb megfogalmazás, minél könnyebb kivitelezhetőség. A megújuló ajánlások elfogadásakor tehát lényeges szempont, hogy a segélynyújtó számára minél egyszerűbb legyen a segélynyújtás kivitelezése. Ezen szempontoknak természetesen az oktatásban is meg kell jelenniük.
Hazánkban a segélynyújtás szakmai irányelveinek koordinálásáért nincs egyértelműen felelős szervezet, ennek köszönhetően az elsősegély-oktatások mind szakmailag, mind pedagógiailag gyakran erősen kritizálhatóak. A szakmai szabályozás hiánya mellett az oktatók végzettsége tekintetében sincs előírás, így jelenleg bárki és bármit oktathat elsősegélynyújtás címszóval.
Nem könnyíti a helyzetet, hogy olykor a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez szükséges elsősegély-oktatás és -vizsga, valamint a munkahelyi képzések többsége „szükséges rosszként”, pluszteherként nehezedik a hallgató vállára és ezt a mentalitást gyakran az oktatók is felveszik. Természetesen nem általános megfogalmazást tettünk, csupán utaltunk az esetleges nehézségekre.
Információs portálunk célja, hogy támpontot adjunk a segélynyújtás iránt érdeklődők számára. Minden témakörnél próbáljuk a legújabb, legelfogadottabb irányelveket közérthetően továbbadni, időnként feltüntetve a korábbi, illetve alternatív lehetőségeket is. Nem célunk szakmai viták bírálása és eldöntése, továbbá fontos hangsúlyoznunk, hogy az oldal laikusoknak készül, nem egészségügyi dolgozóknak, különösen nem a sürgősségi ellátásban dolgozók részére. Természetesen mind pozitív, mind negatív észrevételeket szívesen fogadunk, akár e-mail, akár blog formájában.
Az egyes témaköröket igyekszünk anatómiai és élettani ismeretekkel kiegészíteni, valamint a megértést és elsajátítást segítő kép-, hang-, video- és tesztanyagokat biztosítani. Minden cikk végén szerepel a legutolsó frissítés dátuma, továbbá az is nyomon követhető, hogy szakmai, illetve olvasói észrevételek alapján mit módosítottunk. A publikációkban szereplő kép-, hang-, video- és teszt-anyagok döntő többsége saját tulajdon, külső szemléltető anyag használata esetén azt mindig feltüntetjük az adott objektumon.